Gastroenteroloji
ve İç Hastalıkları Uzmanı

Uzmanlık

Dr. Meral Sözen

Doktor

Mide Botoksu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide Botoksu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide botoksunun sağladığı avantajların başında uygulama sonrası 3 – 4 saat içerisinde günlük yaşama dönülebilmesidir. Herhangi bir kesi işlemi uygulanmaması sayesinde ise komplikasyon riski bulunmamaktadır. Diğer kilo verme yöntemlerine oranla daha etkili olan mide botoksu aynı zamanda fazla kilolu kişilerde bulunan diğer sağlık sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Mide botoksu sonrası hastanede kalınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Komplikasyon riski bulunmayan işlem sonrasında oluşabilecek mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerin kontrol altına alınabilmesi için birkaç saat gözetim altında tutulması yeterli olmaktadır.

Mide botoksu işlemi sonrasında 3 saat içerisinde hasta normal yaşamına dönebilmektedir. Uygulamanın etkisi ise birkaç gün içerisinde başlamakta ve 4 ila 6 arası devam etmektedir.

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilmekle birlikte hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aynı zamanda gebelik varlığında ve vücut kitle indeksinin uygun olmadığı durumlarda da mide botoksu uygulanmamaktadır.

Mide botoksu işlemi sonrasında beslenmeye sıvı gıdalar ile başlanması önerilmektedir. Diyetisyeninizin uyguladığı beslenme programı aksatılmamalı; şekerli ve asitli gıdalar tüketilmemelidir.

Hemen ARA!
Yol Tarifi