Gastroenteroloji
ve İç Hastalıkları Uzmanı

Uzmanlık

Dr. Meral Sözen

Doktor

Mide Balonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide Balonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide balonunun yerleştirilmesi 10 ila 15 dakika sürmektedir.

Mide balonu sonrası mide bulantısı, mide krampları ve kusma şikayetleri ilk 1 – 2 saat normal karşılanmaktadır. Midenin balonu kabul etme süreci boyunda ağrı hissi yaşanabilmektedir. Bu süreçte hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Mide balonu; verilecek kilo miktarına göre değişkenlik göstermektedir. 6 aylık ve 12 aylık balonlardan hangisinin kullanılacağına işlem öncesi planlama sürecinde karar verilmektedir. 12 aylık balonlar genellikle 3 aylık periyotlar ile şişirilerek uygulanmaktadır. 6 aylık balonların ise yerleştirildikten hemen sonra 1 kez şişirilmesi yeterli olmaktadır. Belirlenen süre içerisinde balonların çıkarılması oldukça önemlidir, ertelenmemelidir.

Mide balonu çıkarma işlemi endoskopik yöntem ile özel kit yardımı ile çıkarılmaktadır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Mide balonu mavi renkli bir boya ile doldurulmaktadır. Balonun sönmesi ya da patlaması durumunda idrar rengi mavi ve yeşil renge dönüşebilmektedir. Bu durumda mutlaka ertelemeden hekiminize başvurmalısınız.

Mide balonu işlemi sonrasında beslenmeye özen gösterilmelidir. Asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce sıvı alınmalıdır. Bu sayede midenin genişlemesi önlenmektedir.

Hemen ARA!
Yol Tarifi